eConference Sessions

Choose one, four, or eight sessions when registering for the eConference.

Depending on the speaker, the sessions will be available

  • as a live broadcast (you can only watch if you’re online simultaneously as the session happens on Thursday or Friday)
  • as a recorded broadcast (you can watch anytime after the recording becomes available, typically half an hour after the live session has finished).
  • as a special broadcast event (watch a video with the speaker and live tweet throughout the playback / take part in an interactive tour of a STEAM room)
SPEAKER & TOPIC LIVE
SESSION
RECORDED
SESSION
SPECIAL
SESSION
e-ID
Day & Time
e-ID
Available After
e-ID
Twitter Q&A
Marian Small, Featured Speaker

– Picture It! (P/J/I)

T1.01L
Thursday
8:30 – 9:45

T1.01R
Thursday
10:15 am

T1.01Tw
Friday
11:15 -1:00

Ron Lancaster, Featured Speaker

– I’m Thinking of a Number (I/S)

T1.02L
Thursday
8:30 – 9:45

T1.02.R
Thursday
10:15 am

n/a

Robert Lang, Keynote Speaker

– The Art and Science of Origami (ALL)

T2.KEYL
Thursday
10:00 – 11:15

T2.KEYR
Thursday
11:45 am

n/a

Cathy Bruce, Featured Speaker

– Fractions Teaching and Learning (P/J)

T3.01L
Thursday
11:45 – 1:00

T3.01R
Thursday
1:30 pm

n/a

Allan Richards

-A Math YouTube Channel and the Flipped Classroom

(Limited Enrollment)

T3.30L
Thursday
11:45 – 1:00

NOT AVAILABLE

Connie Quadrini, Featured Speaker

– Supporting Students with Learning Disabilities (P/J/I)

T4.01
Thursday
1:15 – 2:30

T4.01R
Thursday
3:00 pm

n/a

Lisa Lunney Borden, Featured Speaker

– Honouring Indigenous Knowledge in the Mathematics Classroom: A Learning together Approach (All)

T5.01L
Thursday
2:45 – 4:00

T5.01R
Thursday
4:30 pm

n/a

Joan Moss, Featured Speaker

– Expanding Horizons in K-3 Geometry and Spatial Thinking: New approaches to Support All Learners (K/P)

F1.01L
Friday
8:30 – 9:45

F1.01R
Friday
10:15 am

n/a

Chris Suurtamm, Featured Speaker

– Developing Algebraic Thinking (I)

F1.02L
Friday
8:30 – 9:45

F1.01R
Friday
10:15 am

n/a

Andrew Morrison – STEAM Workshop

Join Andrew for a e-Conference special of his breakout session and take opportunity to ask questions about his STEAM session

F1.04L
Friday
8:30 – 9:40

Steven Strogatz, Keynote Speaker

– Joy of X (ALL)

F2.KEYL
Friday
10:00 – 11:15

NOT AVAILABLE

Ruth Beatty, Featured Speaker

– Indigenous and Western Ways of Knowing Mathematics: Continuing to Build Connections (P/J)

F3.01L
Friday
11:45 – 1:00

F3.01R
Friday
1:30 pm

n/a

Nicholas Jackiw, Featured Speaker

– Where School Geometry Comes From and Where It’s Going. (I/S)

F3.02L
Friday
11:45 – 1:00

F3.02R
Friday
1:30 pm

n/a

Alex Lawson, Featured Speaker

– Why Just Knowing the ‘Facts’ Is Not Enough (P/J)

F4.01L
Friday
1:15 – 2:30

F4.01R
Friday
3:00 pm

n/a

Ignite

– Chris Suurtamm , Marian Small, Cathy Bruce, and other inspiring speakers (ALL)

F4.02L
Friday
1:15 – 4:00

NOT AVAILABLE

Nathalie Sinclair, Featured Speaker

– Moving Geometry in the K-4 Classroom (P/J)

F5.01L
Friday
2:45 – 4:00

F5.01R
Friday
4:30 pm

n/a